I maj 2024 lanserades det läsfrämjande Minecraft Education-spelet Dexi Ville – det bokstavliga äventyret. Sedan dess har det spridits 2,7 miljoner gånger över hela världen, med särskilt stor spridning i Australien, USA och Japan. Igår firades spelets framgångar och utvecklingar av spelet, för att stärka insatserna för elevers läs- och kunskapsutveckling, presenterades på Tekniska museets filial i Tensta. Deltagande i eventet var H.K.H. Prins Carl Philip tillsammans med representanter från skolväsendet, ideella sektorn, näringslivet och inte minst elever från Kvarnbyskolan. 

Tanken om ett Minecraft Educationspel med fokus på läsning väcktes för tre år sedan. Vi ville skapa ett spel som förflyttade lästräning och läsglädje till en plattform där barn finns och som de älskar – och som var särskilt anpassat för de barn som kämpar med läsningen. Målet var att ta det svåra och göra det roligt, för när något är kul, blir det också enklare.  
 
Med stöd av såväl teamet på Minecraft Education som stöd av Microsoft, Nordea och under år två Kronprinsessan Margaretas Minnesfond, lyckades vi ta vår vision och göra den till verklighet. Nu när spelet firar 1 år ville vi samlas och reflektera över de framgångar det skördat tillsammans med alla de som varit delaktiga i Dexi Villes utveckling. 
 
-Vi är så glada att kunna samlas och fira den här milstolpen. Vi är stolta över den breda räckvidden spelet har haft och att Dexi Ville på riktigt fått nå ut och inspirera barn världen över till en lust för läsning och lärande. Det var något vi drömde om när idén väcktes, men att se det bli verklighet och ta del av tankar från barn – och vuxna, som spelar spelet är helt otroligt, säger Helene Öberg, generalsekreterare för Prinsparets Stiftelse.  

För att fira året som gått och presentera en utveckling av spelet, samlade Prinsparets Stiftelse representanter från skolväsendet, ideella sektorn och näringslivet till ett event på Tekniska museets nyöppnade filial i Tensta. På plats var H.K.H. Prins Carl Philip, som fick möjlighet att reflektera över mottagandet spelet fått:  

-Att se barn kasta sig in i den läsfrämjande värld vi velat bygga upp i Dexi Ville, och förklara att de ser det som ett roligt och bra sätt att lära sig på – det går rakt in i hjärtat. Det visar att vi har lyckats skapa något som inte bara är roligt, utan också meningsfullt. 

Deltagande i programmet var även Thorunn Vignisdottir från Stockholms stadsbibliotek samt Martin Howe från Borlänge kommun som pratade om hur de har använt spelet i sina verksamheter. De lyfte båda särskilt fram vikten av att ta barnens kultur för att skapa intresse och nyfikenhet för kunskap – där spelbaserat lärande som Dexi Ville är ett viktigt och roligt verktyg. Vi fick även lyssna till Justin Edwards som arbetar med utbildning och lärande på Minecraft Education. Även han lyfte fram det spelbaserade lärandet och betonade att läskunskaper skapas genom engagemang och när det kommer till att skapa engagemang så är Minecraft särskilt framgångsrikt – något vi ser med Dexi Ville. 

På plats för att prata om AI och lärarstöd, som är en viktig del av Dexi Ville, var Mia Forsäng från Microsoft och Sandra Wissting från RISE. Mia berättade om de AI-funktioner som finns som komplement till spelen där hon särskilt lyfte fram skapandet av AI-agenter för att hjälpa lärare att ta spelet från det digitala till analoga lektioner och uppgifter på ett enkelt och inspirerande sätt. Sandra har varit en del i utvecklingen av spelet och skapandet av den medföljande lärarhandledningen. Hon presenterade nya minispel som nu läggs till i Dexi Ville världen och berättade om hur man kan knyta spelen till läroplanens mål. 

För som en del i firandet och för att förstärka lärandet och insatserna för elevers läs- och kunskapsutveckling, lanserade vi även två nya minispel. Minispelen är utformade för att ytterligare förbättra barns läsförmåga samtidigt som de innehåller matematiska inslag för att göra lärandet ännu mer omfattande och roligt. Läsande och matematik är starkt sammankopplade och därför kan de nya spelen bidra till bredare kunskapsutveckling som gör Dexi Ville än mer värdefullt – särskilt för elever som kämpar med läsning och matematik. De nya minispelen syftar till att vara ett komplement till den traditionella undervisningen, som erbjuder en rolig och pedagogisk upplevelse och uppmuntrar barn att utveckla både sina läs- och räknefärdigheter. 

Under dagen deltog även elever från Kvarnbyskolan som fick möjlighet att testa de nya minispelen samt skapa serier med Minecraft-tema. Eleverna fick även ta del av Tekniska museets utställning med fokus på STEM-ämnena. 
 
Det blev en otroligt fin dag tillsammans fylld av läslust och inspiration. 
 
Tack Tekniska museet i Tensta för att vi fick vara i era lokaler samt till Mojang som stöttade lanseringen.  

Vi vill också tacka alla som har bidragit till spelets utveckling: 
Dexi Ville är ett spel utvecklat av Prinsparets Stiftelse i samarbete med Minecraft Education, med stöd av våra partners Nordea och Microsoft.  
 
I år har även Kronprinsessan Margaretas Minnesfond bidragit.   
  
RISE, Research Institutes of Sweden, har varit stiftelsens utbildningspartner i framtagandet av det kompletterande lärarhandledningsmaterialet.  
  
Vi är också glada för vårt fina samarbete med Shapescape, som har utvecklat spelet samt karaktärerna.   
 

Vill du också testa de nya minispelen? Om du redan har spelet, så är det bara att uppdatera versionen. Har du inte än gett dig ut på ditt första bokstavliga äventyr så hittar du all information du behöver för att komma igång på vår projektsida: https://dexi.prinsparetsstiftelse.se/projekt/dexi-ville-the-wordcraft-adventure/  

Alla fotografier är tagna av: Jonas Norén, www.jphoto.se